تبلیغات
المان دهم - لحظه‌شماری برای روز تاریخی دوومیدانی در لندن
المان دهم
یکشنبه 1 مرداد 1391

لحظه‌شماری برای روز تاریخی دوومیدانی در لندن

یکشنبه 1 مرداد 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ناهید

ركوردشكنی دوومیدانی، پیش از شروع المپیك!

لحظه‌شماری برای روز تاریخی دوومیدانی در لندن

» سرویس: ورزشی - المپیك لندن

رشته ورزشی دوومیدانی را «پیشانی المپیك» قلمداد می‌كنند؛ چراكه بیش از دو هزار دوومیدانی كار ( از مجموع 10500 ورزشكار) طی ده روز و در ورزشگاه اصلی، برای رسیدن به 302 مدال از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌كنند.

بدین ترتیب دوومیدانی از هر جهت ركورددار است و در هیاهوی ثانیه‌ها و سانتی‌مترهای این «مادر ورزشها»، جای بسی سرافرازی است كه ایران با جهشی چشمگیر، این بار با ده ورزشكار راهی بازیهای المپیك می‌شود؛ بازی‌هایی كه شاید برای نخستین بار برای ایران تاریخ‌ساز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زنگ دور پایانی رسیدن به بازیهای المپیك به صدا درآمده و تنها پنج روز تا روشن شدن مشعل المپیك در ورزشگاه اصلی رقابتهای لندن باقی مانده است، اما علاقه‌مندان به رشته ورزشی دوومیدانی پس از گشایش رسمی بازیها باز هم باید یك هفته دیگر صبر كنند تا دوومیدانی‌كاران در همان ورزشگاهی كه مشعل روشن شده، دور هم جمع شوند و آغازگر یكی از مهمترین مسابقات در بازیهای المپیك شوند.

ستاد برگزاری بازیهای لندن به صراحت اعلام كرده كه در بازیهای 2008 پكن، 12 بار ركوردهای المپیك و 5 بار ركوردهای دنیا جابجا شده است و این توقع وجود دارد كه در رقابتهای لندن ورزشكاران بتوانند عملكردی بهتر از پكن داشته باشند. همین توقع، امید این را می‌دهد كه در بازیهای لندن در انتظار عملكرد بهتری از سوی دوندگان، پرندگان و پرتابگران سراسر دنیا باشیم. قهرمانانی كه ده ایرانی نیز در میان آنها به چشم می‌خورند.

ركوردشكنی دوومیدانی، پیش از شروع المپیك!

در المپیك سیدنی كاروان ورزشی ایران برای حضور در رقابتهای دوومیدانی تنها یك "وایلد كارد" داشت. این "وایلد كارد" در بازیهای سال 2000 نصیب مهدی جلودارزاده شد تا در دوی 800 متر یك دوری را بدود و به كار خود خاتمه دهد. چهار سال پس از آن در آتن، این عباس صمیمی و سجاد مرادی بودند كه هردو با رسیدن به جواز ورود به المپیك، در بازیهای آتن شركت كردند و با كسب نتایج نه چندان دلنشین بازیها را به پایان رساندند.

این روند هرچه پیشتر رفت، بهتر هم شد، به طوری كه در بازیهای 2008 پكن، تعداد دوومیدانی‌كاران ایران در المپیك به شش نفر رسید. حدادی و صمیمی در پرتاب دیسك، مرادی و مهاجرشجاعی در 800 متر، سپهرزاد در دهگانه و نیكفر در پرتاب وزنه نفرات ایران در پكن بودند و تقریبا به غیر از سجاد مرادی كه عنوان نهمی المپیك را كسب كرد، سایرین نتایج چندان مطلوب و رو به رشدی را نداشتند.

اما این بار برای حضور در بازیهای لندن، دوومیدانی ایران ركوردشكن بوده است، هم از لحاظ تعداد و هم از برخی جوانب دیگر. به طوری كه برای حضور در این بازیها امین نیكفر در پرتاب وزنه، كاوه موسوی در پرتاب چكش، محمد ارزنده در پرش طول، سجاد هاشمی در 400 متر، رضا قاسمی در 100 متر، روح الله عسگری در 110متر با مانع، ابراهیم رحیمیان در پیاده روی، احسان حدادی در پرتاب دیسك، لیلا رجبی در پرتاب وزنه و سجاد مرادی در 800 متر جواز قطعی حضور را بدست آوردند و برخی نیز «نخستین‌های» دوومیدانی ایران را در المپیك رقم زدند كه از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

- رضا قاسمی، نخستین دونده 100 متر ایران در بازیهای المپیک

- سجاد هاشمی، نخستین دونده 400 متر ایران در بازیهای المپیک

- روح الله عسگری، نخستین دونده 110 متر با مانع ایران در بازیهای المپیک

- ابراهیم رحیمیان، نخستین پیاده روی ایران در بازیهای المپیک

- کاوه موسوی، نخستین پرتابگران چکش ایران در بازیهای المپیک

- لیلا رجبی، نخستین پرتابگر زن ایران در بازیهای المپیک

در المپیك زنگ تفریح نباشیم

موارد كوتاهی كه اعلام شد همگی مؤید ركوردشكنی‌های دوومیدانی ایران پیش از المپیك سی‌ام بود، اما به طور حتم این موضوع برای علاقه‌مندان و دست‌اندركاران دوومیدانی كافی نیست و نخواهد بود. بارها در این رشته ورزشی شاهد بوده‌ایم كه قهرمانان همه تلاششان را انجام ‌می‌دهند تا به المپیك برسند، اما وقتی در این رقابتهای مهم حاضر می‌شدند، ركوردها و عملكردی به مراتب پائین‌تر از آنچه در مسابقات پیشین داشته‌اند، برجای می‌گذراند. با ورق زدن صفحات نتایج دوومیدانی‌كاران ایران در رقابتهای بزرگ، به مراتب شاهد این موضوع خواهیم بود.

این مسئله نیز حقیقت دارد كه المپیك میدانی بزرگ و رقابتهای آن باعث ایجاد جو خاصی در میان ورزشكاران می‌شود، اما این ده نفر باید بدانند كه از این جو ایجاد شده باید به نحو احسن برای بهبود عملكردشان استفاده كنند و زنگ تفریحی برای سایر رقیبان نباشند. پس بنابراین ركوردشكنی‌ها كافی نیست و باز هم برای المپیك باید در انتظار ركوردهای جدید بود.

برنامه رقابتهای دوومیدانی‌كاران ایران در لندن

از امروز تا آغاز رقابتهای دوومیدانی المپیك، تنها 13 روز باقی مانده است. به طوری كه همچون دور پیشین بازیها این امین نیكفر خواهد بود كه به عنوان نخستین دوومیدانی‌كار ایرانی ساعت 10 صبح روز 13 مرداد - 3 آگوست وارد گود می‌شود. البته امیدواریم او مانند چهار سال پیش با سه خطای پیاپی، گردونه رقابت را به حریفان واگذار نكند. موفقیت او تاثیر مثبتی بر عملكرد سایر دوومیدانی‌كاران خواهد گذاشت.

پس از او نوبت به كاوه موسوی می‌رسد. به محض پایان یافتن رقابتهای پرتاب وزنه، پرتابگران چكش از ساعت 11 و 15 دقیقه وارد دایره پرتاب این رقابت می‌شوند. این نخستین حضور موسوی در بازیهای المپیك است؛ اما این امید از موسوی می‌رود كه بتواند همچون بازیهای گوانگ‌جو با شگفتی فینالیست شود. او اگر فینالیست شود، دو روز بعد در فینال به مصاف حریفان خواهد رفت.

سومین دوومیدانی‌كار ایرانی در المپیك، محمد ارزنده خواهد بود كه در عصر روز نخست از ساعت 19 و 50 دقیقه در دور مقدماتی با حریفان رقابت می‌كند. این نخستین حضور محمد ارزنده در المپیك است. او در صورت فینالیست شدن، روز 14 مرداد به مصاف حریفان می‌رود.

روز دوم دوومیدانی

ایران در روز دوم رقابتهای دوومیدانی نیز سه نماینده خواهد داشت. سجاد هاشمی در دوی 400 متر، رضا قاسمی در 100 متر و ابراهیم رحیمیان در پیاده روی. رضا قاسمی از ساعت 10 صبح (به وقت محلی) روز 14 مرداد در دور ابتدایی به مصاف حریفان می‌رود. او در صورت صعود به مرحله بعد دو ساعت بعد باید در راند اول با حریفان خود رقابت كند. دور نیمه نهایی دوی 100 متر ساعت 8 شب یك روز بعد خواهد بود و در همان شب، سریعترین مرد دنیا مشخص خواهد شد.

سجاد هاشمی در مقدماتی دوی 400 متر ساعت 10 و 30 دقیقه روز 14 مرداد به مصاف حریفان می‌رود. مرحله نیمه نهایی این ماده یك روز بعد ساعت 21 خواهد بود و فینال 400 متر در شب 16 مرداد برگزار می‌شود.

پیاده روی 20 كیلومتر هم ساعت 17 روز 14 مرداد خواهد بود. این رقابت در یك مرحله برگزار می‌شود و تنها نماینده ایران در آن ابراهیم رحیمیان است.

روز چهارم دوومیدانی

دوومیدانی ایران در روز سوم رقابتهای دوومیدانی المپیك نماینده‌ای ندارد، اما روز شانزدهم مرداد(روز چهارم) می‌تواند روز خوبی برای دوومیدانی ایران باشد. احسان حدادی ساعت 10 صبح روز شانزدهم مرداد در مرحله مقدماتی پرتاب دیسك به مصاف حریفان می‌رود، اما فینال این ماده یك روز بعد ساعت 19 و 45 دقیقه به وقت محلی خواهد بود كه امیدواریم این روز تاریخی‌ترین روز دوومیدانی ایران باشد.

لیلا رجبی نیز تنها در روز شانزدهم مرداد با حریفان رقابت می‌كند. مرحله مقدماتی پرتاب وزنه ساعت 10 و 45 دقیقه صبح خواهد بود و عصر همان روز فینال این ماده برگزار می‌شود.

راند نخست دوی 800 متر صبح روز شانزدهم مرداد خواهد بود. مرحله نیمه نهایی 800 متر ساعت 8 شب روز هفدهم مرداد است و یك روز پس از آن فینال 800 متر برگزار می‌شود.

روز پنجم دوومیدانی

رقابت احسان حدادی می‌تواند این روز را برای دوومیدانی ایران بسیار تاریخ ساز كند، اما به غیر از او روح‌الله عسگری در دوی 110 متر با مانع نیز با حریفان رقابت می‌كند. مراحل نیمه نهایی و فینال دوی 110 متر با مانع نیز شب هجدهم مرداد خواهد بود.

بیوگرافی دوومیدانی‌كاران

احسان حدادی

تاریخ تولد: 30 دی 1363

محل تولد: تهران

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار پرتاب دیسك آسیا. نفر سوم جهان در سال 2011. دو طلای بازیهای آسیایی در سالهای 2006 و 2010. چهار طلای قهرمانی آسی در سالهای 2005، 2007، 2009 و 2011. دو مدال برنز و نقره جام جهانی دوومیدانی.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1381

مدرك تحصیلی: دیپلم

سجاد مرادی

تاریخ تولد: 10 فروردین 1362

محل تولد: لردگان. چهارمحال و بختیاری

وضعیت تاهل: متاهل

مهمترین عناوین: ركورددار دوهای 800 و 1500 متر ایران. مدال طلای بازیهای آسیایی 2010 در ماده 800 متر. مدال نقره بازیهای آسیایی 2010 در ماده 1500 متر. یك مدال طلا، یك نقره و یك برنز در 800 متر قهرمانی آسیا. یك مدال نقره 1500 متر قهرمانی آسیا. مدال طلای 800 متر بازیهای داخل سالن در سال 2009. مدال برنز 4 در 400 متر بازیهای داخل سالن سال 2007. دو مدال نقره دوهای 800 و 1500 متر داخل سالن قهذمانی آسیا. مدال طلای 800 متر دانشجویان جهان در سال 2009.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1377

مدرك تحصیلی: کارشناسی تربیت بدنی

امین نیكفر

تاریخ تولد: 13 دی ماه 1360

محل تولد: سن خوزه – آمریكا (پدرش ایرانی و مادرش آمریكایی است.)

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار پرتاب وزنه ایران. مدال طلای بازیهای داخل سالن آسیا در پرتاب وزنه در سال 2009. مدال طلای داخل سالن قهرمانی آسیا در سال 2004. مدال نقره بازیهای كشورهای اسلامی.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1383

مدرك تحصیلی: كارشناسی ارشد تربیت بدنی

روح‌الله عسگری

تاریخ تولد: 18 دی 1360

محل تولد: گندمان – چهارمحال و بختیاری

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار دوی 110 متر با مانع ایران. مدال برنز 110 متر با مانع قهرمانی آسیا. یك مدال نقره داخل سالن آسیا.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1378 تا كنون.

مدرك تحصیلی: كارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه برکلی

كاوه موسوی

تاریخ تولد: 5 خرداد 1364

محل تولد: تبریز

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار پرتاب چكش ایران. نایب قهرمان پرتا چكش بازیهای آسیایی سال 2010.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1382

مدرك تحصیلی: دیپلم

ابراهیم رحیمیان

تاریخ تولد: 8 تیر 1360

محل تولد: بابل

وضعیت تاهل: متاهل

مهمترین عناوین: ركورددار دوی پیاده روی ایران. دارنده مدال نقره غرب آسیا.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1377

مدرك تحصیلی: دیپلم

سجاد هاشمی

تاریخ تولد: 1370

محل تولد: تبریز

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار دوی 400 متر ایران

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1385

مدرك تحصیلی: دیپلم

رضا قاسمی

تاریخ تولد: 1366

محل تولد: اصفهان

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار دوهای 100 و 200 متر ایران.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1390

مدرك تحصیلی: کارشناسی تربیت بدنی

محمد ارزنده

تاریخ تولد: 8 آبان 1366

محل تولد: بروجن. چهار محال و بختیاری

وضعیت تاهل: مجرد

مهمترین عناوین: ركورددار پرش طول ایران.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1383

مدرك تحصیلی: کارشناسی تربیت بدنی

لیلا رجبی (تاسیانا ایلیوشچانکا)

تاریخ تولد: 29 فروردین 1362

محل تولد: بلاروس (رجبی اصالتا بلاروسی است و پس از ازدواج با یكی از دوندگان ایرانی ملیت خود را تغییر داده است.)

وضعیت تاهل: متاهل

مهمترین عناوین: ركورددار پرتاب وزنه ایران. مدال برنز بازیهای آسیایی 2010. مدال طلای بازیهای داخل سالن آسیا در سال 2009. مدال طلای قهرمانی آسیا در سال 2010.

مدت حضور در تیم ملی: از سال 1386

مدرك تحصیلی: کارشناسی
Foot Complaints
شنبه 14 مرداد 1396 04:33 ب.ظ
I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this amazing
site yourself? Please reply back as I'm attempting to create my
own personal website and would like to know where you
got this from or what the theme is named. Many thanks!
deannmooradian.wordpress.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 02:06 ق.ظ
Generally I don't learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try
and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you,
quite great post.
BHW
سه شنبه 15 فروردین 1396 03:54 ب.ظ
I'll right away grab your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.

Do you've any? Kindly permit me realize in order that I may just subscribe.

Thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر